Kontakt

Campus Johanneberg
Besök Chalmers International Mobility på: Eklandagatan 86, entréplan
Dörren är öppen mellan kl. 09:00 och 16:00.
Du är välkommen att titta förbi, men skicka ett e-postmeddelande och boka ett möte om du vill vara säker på att träffa ansvarig koordinator för ett visst land eller för just ditt utbyte. ​

Campus Lindholmen
Besök Chalmers International Mobility på Studentcentrum i Hus Saga
Öppettider: fredagar kl. 10.00 - 15.00
 
 
Postadress: 
Chalmers International Mobility
Chalmers 
41296 Göteborg
Fax: 031-772 2504

Frågor om Europa

Baltikum, Bulgarien, Grekland, Kroatien, Polen, Turkiet, Tjeckien och Ungern
Kontaktperson: Andreas Eriksson, 031-772 2560, eandr@chalmers.se

Nederländerna, Belgien, IDEA League
Kontaktperson: Ing-Britt Carlsson, 031-772 1178, ing-britt.carlsson@chalmers.se

Frankrike

Kontaktperson: Andreas Eriksson, 031-772 2560, eandr@chalmers.se

Tyskland

- Kontaktperson: (alla universitet förutom de inom TU9): Ing-Britt Carlsson, 031-772 1178,
ing-britt.carlsson@chalmers.se
- Kontaktperson (universitet inom TU9): Ann-Marie Endresen, 031-772 2580,
ann-marie.endresen@chalmers.se

 
Österrike och Schweiz
Kontaktperson: Jamal Nasir, 031-772 2491, jamal.nasir@chalmers.se

Norge, Danmark, Finland och Island
Kontaktperson: Pia Hepsever, 031-772 2805, pia.hepsever@chalmers.se
Föräldraledig: Karolina Strandsäter, 031-772 2455, karolina.strandsater@chalmers.se

Italien, Portugal
Kontaktperson: Ann-Marie Endresen, 031-772 2580, ann-marie.endresen@chalmers.se
 
Spanien, Storbritannien, UNITECH
Kontaktperson: Elisabeth Ericson, 031-772 1563, elier@chalmers.se

Sjöfartsprogrammen

Kontaktperson: Elisabeth Ericson 031-7721563, elier@chalmers.se


Frågor om övriga världen

USA, Kanada
Kontaktperson: Jamal Nasir, 031-772 2491, jamal.nasir@chalmers.se

Australien
Kontaktperson: Andreas Eriksson, 031-772 2560, eandr@chalmers.se

Asien
- Kontaktperson (Hong Kong, Singapore, Indien): Pia Hepsever, 031-772 2805, pia.hepsever@chalmers.se
Föräldraledig: Karolina Strandsäter, 031-772 2455, karolina.strandsater@chalmers.se
- Kontaktperson (Japan, Taiwan): Andreas Eriksson, 031-772 2560, eandr@chalmers.se

- Kontaktperson (Kina och Korea): Elisabeth Ericson 031-7721563, elier@chalmers.se

Latinamerika
Kontaktperson: Ing-Britt Carlsson Tel 031-772 11 78, ing-britt.carlsson@chalmers.se
 
Högskoleingenjörsprogrammen, Terzio
Kontaktperson: Elisabeth Ericson 031-7721563, elier@chalmers.se

Frågor om dubbel masterexamen (Double Master's Degree)

Kontaktperson: Andreas Eriksson, 031-772 2560, eandr@chalmers.se

Frågor om IAESTE, praktik utomlands

Kontaktperson: Anders Fredén, 031-772 2356anders.freden@chalmers.se

Allmän e-postadress

studentexchange@chalmers.se

 

Samordnare CIM: Ann-Marie Danielsson Alatalo, ann-marie.danielsson-alatalo@chalmers.se 
Chef CIM: Anders Bosson, anders.bosson@chalmers.se 

 

Facebook logga 
Följ Chalmers International MobilityFacebook där vi postar nyheter, aktiviteter och relevanta artiklar!
​​

Publicerad: to 30 jan 2020.